×

Działanie immunomodulacyjne Sceletium tortuosum potwierdzone in vitro: implikacje dla chorób przewlekłych

Znaczenie etnofarmakologiczne: Sceletium tortuosum, wśród innych gatunków Sceletium, był tradycyjnie stosowany przez lud Khoisan z Afryki Południowej do łagodzenia dolegliwości związanych z bólem. Jednak komercyjne dostępność tego suplementu znacznie wzrosła ze względu na anegdotyczne twierdzenia o jego właściwościach poprawiających nastrój i właściwościach przeciwlękowych. Niepowiązane badania wykazały istotny związek między cytokinami a pośredniczeniem w depresji. Dlatego też interesujący jest wpływ suplementacji Sceletium na funkcjonowanie komórek odpornościowych, ponieważ skuteczność potencjalnych metod leczenia depresji może, przynajmniej częściowo, zależeć od hamowania sygnalizacji prozapalnej.

Cel pracy

W obecnym badaniu oceniano immunomodulacyjne działanie ekstraktu z Sceletium, zarówno w warunkach podstawowych, jak i w kontekście ostrej stymulacji endotoksyną.

Materiały i metody

Pierwotne monocyty ludzkie suplementowano ekstraktem Sceletium w dawce 0,01mg/ml lub 1mg/ml, z lub bez stymulacji E. coli LPS in vitro, przez 24h. Oceniano żywotność mitochondriów, jako pośrednią miarę cytotoksyczności, oraz uwalnianie cytokin w odpowiedzi na interwencję terapeutyczną.

Wyniki

Leczenie ekstraktem z sceletium wiązało się z podwyższoną żywotnością mitochondriów, jak również z podwyższonym uwalnianiem IL-10 w warunkach podstawowych. Ekspozycja na LPS znacząco obniżyła żywotność mitochondriów, ale zostało to całkowicie wyeliminowane w warunkach, w których stosowano Sceletium. Ostra odpowiedź zapalna na stymulację LPS nie uległa negatywnemu wpływowi. Najbardziej znaczące efekty leczenia Sceletium uzyskano w dawce 0,01mg/ml.

Wnioski

Sceletium wywiera znaczące działanie cytoprotekcyjne w warunkach stymulacji endotoksyną. Ocena cytokin wykazała, że Sceletium posiada łagodne właściwości przeciwzapalne, ale nie utrudnia uzyskania adekwatnej odpowiedzi immunologicznej na ostre obciążenie immunologiczne. Wyniki te wskazują, że Sceletium może być korzystne w łagodzeniu depresji wywołanej cytokinami, jak również w ogólnoustrojowym zapaleniu o niskim stopniu nasilenia.

Link do badań: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29253615/